PODZIM NA ROZTYLSKÉM NÁMĚSTÍ

Vážení a milí návštěvníci Spořilovských trhů.

Začal listopad, čas babího léta končí, z nadýchaného barevného oděvu stromů a keřů se rychle stává do bahna zašlapaná břečka, a drápy si na nás chystají ranní mrazíky. Ale pořád ještě, když se den vydaří, můžeme v poledne nastavovat tvář sluníčku a věřit tomu, že zima nám dá letos k dobru pár týdnů navíc 🙂

A CO SE V LISTOPADU A V PROSINCI BUDE DÍT NA SOBOTNÍCH TRZÍCH?

 

L I S T O P A D

1/ V sobotu 12.11. jsme společně oslavili sv. Martina. Neměli jsme bohužel na trhu pečené husy se zelím a noky a karlovarskými knedlíčky a tak byla Svatomartinská oslava hlavně o mladých vínech, o koláčcích, o posezení nad skleničkou a o poslouchání zpěvu báječné Soni Tomečkové a jejího bandu s kytarou a basou. A taky jsme nakupovali jako diví  a před desátou dokonce vyšlo sluníčko, a byla z toho najednou výstavní sobota.

2/  V sobotu 19.11. naši přátelé ze  SlowFoodu přivezou ochutnávku klasické židovské kuchyně a nabídnou nám šoulet, čočkovou polévku, kugel na plechu a možná i další laskominy. Ale nejen o zvycích a gastronomii se bude mluvit. Slovo bude tvrdit muzika. Tradiční lidovou hudbu Klezmer s texty v jidiš a hebrejštině nám zahraje a zazpívá hudební trio vedené Zuzanou Wirthovou (zpěv, housle, harmonika).

3/  V sobotu 26.11. se rozhoří svíčky na adventním stromku a trhy farmářské se promění na trhy vánoční. A rázem budeme mít na Roztylském náměstí příležitost pořídit nejen kvalitní plodiny a potraviny, ale i dárky a dárečky pro vaše milé a blízké.

 

P R O S I N E C

4/ V sobotu 4.12. budeme mít  na trhu tradičně českou zabíjačku (od Kaiserů) a na ní jitrnice, jelita, prdelačku, prejt, ovárek, tlačenku a všechno co k tomu patří.  Ňam.

5/ V sobotu 10.12. bude Slow Food opět provozovat cestovatelskou gastronomii, tentokrát budeme ochutnávat lahůdky ukrajinské kuchyně. Bude boršč s pampuškou, možná budou vareniky, pirohy se zelím a třeba a nám nabídnou i pelmeně a nebo holubce, uvidíme….

6/ V sobotu 17.12. kdy zbývá týden do Štědrého dne,  si spolu na trhu zazpíváme Vánoční koledy a budeme si pouštět vánoční muziku. A třeba tady natrefíme na ten poslední dárek, kterým někomu uděláme radost.

7/ A na Silvestra v sobotu 31.12. dokonce prožijeme společnou PREMIÉRU.

Poprvé za deset let co běží trhy na Roztylském náměstí, se na Silvestra ráno nemusíme probouzet s s nepříjemným pocitem a bolavým vědomím, že zítra budeme bohužel zase o rok starší (i když budeme). A s protivnou myšlenkou, že tenhle rok, jako i ty dva před tím, stály za starou belu a daly nám pěkně zabrat (a to teda daly). Můžeme hned po probuzení roztáhnout rty do úsměvu a od rána si udělat Silvestra na míru, jít se pobavit ven na spořilovský vzduch, mezi naše sousedy a známé, tak  jako každou sobotu. 

ANO, TRH LETOS POBĚŽÍ I NA SILVESTRA. Budeme si tady moci nakoupit nejen to co je třeba na  večerní  oslavu, ale taky  se společně a s láskou začít loučit s rokem 2022, navzájem si popřát mnoho zdraví a štěstí, a tiše i hlasitě doufat, že svět nezešílí definitivně. A taky si můžeme dopřát skleničku, dát si jako základ dlouhého dne dobrou polévku či smažený řízek.

A protože tady bude šlapat i pořádná muzika (i když zatím není jistý bubeník)  můžeme se i pořádně odvázat už dopoledne, a třeba to bude hezčí než tradiční večer u televize obohacený letos chmurami a nejistotami o tom jaký výhled nás čeká v příštích létech. 

Spolek Pod platany, organizátor Spořilovských farmářských trhů.